سفارش تبلیغ
صبا ویژن
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
پرهیزگارى سر خلقهاست . [نهج البلاغه]

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چهارشنبه 99 مرداد 15  7:52 عصر

مجموعه: احکام دینی

 

استبراء,انجام استبراء,آموزش انجام استبرا

استبرا چیست؟

استبراء، عملی مستحبی است که پس از خروج ادرار یا منی انجام می‌شود. مردها بعد از بیرون آمدن بول عمل استبرا را انجام میدهند برای آنکه اطمینان کنند بول در مجاری نمانده است. در این محتوا احکام و آموزش انجام استبرا را گردآوری نموده ایم.

استبراء چیست؟

استبراء به معنی برائت جستن و پاکی خواستن است. استبراء عمل مستحبى است که مردها بعد از بیرون آمدن بول انجام مى‏دهند. واژه استبراء در فقه کاربردهای دیگری هم دارد که عبارت‌اند از: استبراء حیوان نجاست‌خوار، استبراء رحم و استبراء از حیض. 

 

آموزش انجام استبرا:

روش انجام استبرا ( همه مراجع به جز آیت الله مکارم شیرازی):

بهترین شیوه‌ی استبرا این است که بعد از قطع شدن ادرار، اگر مخرج مدفوع نجس شده، ابتدا آن را تطهیر کنند و بعد سه بار با انگشت میانه دست چپ از مخرج غایط تا بیخ آلت می‌کشند، سپس انگشت شصت دست چپ را روی آلت و یکی دیگر از انگشتان را زیر آلت قرار داده و از آنجا تا ختنه‌گاه می‌کشند، سپس سه مرتبه سر آلت را فشار می‌دهند.

 

روش انجام استبرا از نظر آیت الله مکارم شیرازی:

استبراء عمل مستحبی است که مردها بعد از بیرون آمدن بول انجام می‏دهند، به این ترتیب که چند مرتبه از بیخ آلت تا بالا، دست کشیده و قسمت بالا را چند مرتبه فشار دهند تا باقیمانده بول خارج شود، اما استبراء از منی آن است که بعد از خروج منی، بول کنند تا ذرات باقیمانده خارج شود.

 

استبراء,انجام استبراء,آموزش انجام استبرا

احکام استبراء

 

فواید انجام استبرا:

فایده استبرا از بول و منی این است که مجرای آلت را از بول منی پاک می کند، یعنی اگر آب مشکوکی بعد از استبرا خارج شود پاک است و وضو و غسل ندارد. و همچنین انجام این عمل کمک بسیار زیادی به حفظ سلامت جنسی فرد می کند. 

 

پرسش و پاسخ های انجام استبرا: 

اگر من بعد از ادرار کردن استبرا نکرده باشم و بعد از گذشت مدت زمانی مثلا یک ساعت مایعی مشکوک روی لباسم ببینم ایا حکم ادرار دارد و نجس است؟

پاسخ: نجس نیست. 

 

اگر بعد از انجام عمل استبراء مایع چسبناک و کشداری از آلت خارج شود حکم منی دارد یا خیر؟

پاسخ: خیر

 

 

خانم ها استبرا دارند؟

 

پاسخ: خانم ها استبرا ندارند و اگر مایع مشکوکی بعد از ادرار ببینند، نجس نیست. 

 

آیا انجام استبرا واجب است؟

پاسخ: استبرا واجب نیست و اگر موجب ضرر شود جایز هم نخواهد بود، مثل وقتی که در مجرا زخمی وجود دارد که هنگام استبرا بر اثر فشار از آن خون جاری می‌شود و بهبودی زخم را به تأخیر می‌اندازد. البته اگر استبرا نکند و بعد از بول کردن، رطوبت مشتبه خارج شود حکم بول را دارد.

 

اگر در هنگام استبرا از بول یا بعد از آن، مایع سفید و غلیظى  خارج شود، آیا این منى است یا چیز دیگر؟

پاسخ: رطوبت یاد شده پاک است؛ مگر آنکه یقین کند که منى یا بول است. 

 

اینکه مى‌فرمایند رطوبت بعد از استبراء پاک مى‌باشد، فاصله زمانى بعد از استبراء تا دیدن رطوبت چقدر است؟

پاسخ: فاصله خاصى معتبر نیست. 

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چهارشنبه 99 مرداد 15  7:50 عصر

مجموعه: احکام دینی

 

غسل تعمید,غسل تعمید چگونه انجام می شود,غسل تعمید چیست

غسل تعمید 

 

غسل تعمید در مسیحیت

غسل تعمید یکى از آداب مذهب مسیحیان است. برگزاری آئین تعمید معمولاً برعهده افراد روحانی مانند کشیش و یا شماس است. در این مقاله در خصوص غسل تعمید بیشتر خواهید خواند.

غسل تعمید چیست؟

غسل تعمید یک آئین تطهیری دینی برای کسب بخشش از گناهان و زندگی دوباره است که در مذهب های گوناگونی مانند مسیحیت و آئین سیک ها ترویج دارد و ریشه? آن آئین های طهارت یهودی است. غسل تعمید بعنوان دروازه ورود به دین مسیحیت شناخته می شود و از ارکان الزامی دین مسیحیت است و همه مسیحیان باید در زمان کودکی غسل تعمید را انجام دهند. تعمید دهنده، کسی که خود قبلاً با آب مقدس غسل تعمید داده شده، به نام عیسی مسیح این کار را انجام می دهد. غسل تعمید، آیینی است که در زندگی هر مسیحی باید تنها یک دفعه انجام شود.

 

پایه گذاری تعمید:

مسیحیان با استناد به انجیل ها معتقدند که حضرت مسیح در رود اردن توسط" یحیی تعمید دهنده"، غسل تعمید یافته است. از نظر آنان، اگر چه مسیح در طول حیات خویش، کسی را تعمید نداده است.ولی بعد از رستاخیزش، شاگردان خویش را فرمان داده تا افراد دیگر را تعمید دهند.

 

آن حضرت خطاب به حواریون خود می فرماید: «پس رفته، همه ی امتها را شاگرد سازید و ایشان را به نام آب و ابن و روح القدس تعمید دهید.»

 

گذشته از حضرت مسیح، پطرس حواری هم مردم را به تعمید یافتن فرا می خوانده است. که اینها همه شواهدی بر اعتبار تعمید، شناخته می شود.

 

غسل تعمید,غسل تعمید چگونه انجام می شود,غسل تعمید چیست

غسل تعمید چیست

 

غسل تعمید چگونه انجام میشود؟

روش غسل تعمید در بین مسیحیان اختلاف است; بعضی از مسیحیان مى گویند که باید بدن فرد را در آب فرو برد، برخى دیگر میگویند باید فرد سه دفعه بدنش در آب فرو رود و دسته ای دیگر از مسیحیان میگویند، غسل تعمید مربوط به بزرگهاست که مى توانند پیش کشیش اعتراف به گناه کنند از این جهت، اطفال از این کار معاف مى باشند و بعضی دیگر غسل تعمید اطفال را ضروری مى دانند و مى گویند که تنها پاشیدن آب کافى خواهد بود، چون این کار فقط اشاره به غسل یافتن با روح القدس است و مقدارى آب به نام پدر و پسر و روح القدس کفایت خواهد نمود. 

چه وقت باید تعمید گرفت؟

در عهدجدید، غسل تعمید همیشه در پیِ ایمان آوردن و توبه کردنِ افراد صورت می گرفت. اشخاص معمولاً بلافاصله بعد از ایمان آوردن به عیسی مسیح، تعمید می گرفتند. امروزه بعضی کلیساها کودکان را هم تعمید می دهند. بعضی دیگر از کلیساها اشخاص نوایمان را فورا تعمید نمی دهند.

 

 گردآوری: بخش مذهبی بیتوته 


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چهارشنبه 99 مرداد 15  7:45 عصر

مجموعه: داروخانه معنوی

 

خواص سوره حاقه,سوره حاقه,سوره الحاقه

موضوع اصلی سوره حاقه، یادآوری قیامت است

 

از پیغمبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) نقل شده است: هر کس سوره حاقه را بنویسد و زن باردار آن را همراه بردارد، جنین سالم می ماند.

سوره حاقه شصت و نهمین سوره قرآن و از سوره های مکی است که در جزء 29 جای گرفته است. این سوره به علت این که در سه آیه نخست آن، سه بار کلمه الحاقه آمده، حاقه نامیده شده است. منظور از حاقه، روز رستاخیز است.


مسئله اصلی این سوره، معاد و توصیف روز قیامت است که وقوع آن را حتمی دانسته و در مورد سرانجام کسانی منکر رستاخیز شدند سخن گفته است.


تعداد آیات سوره حاقه
سوره حاقه 52 آیه، 261 کلمه و 1133 حرف دارد و جزء سوره های مُفَصِّلات( دارای آیات کوتاه) است.


آیات معروف سوره حاقه
از آیات معروفسوره حاقه، آیه 44ـ46 است که میگوید درصورتی که پیغمبر( ص) سخنی را به دروغ به خدا نسبت دهد، خداوند از او انتقام خواهد گرفت و رگ قلبش را قطع خواهد کرد. در روایات آمده است هر کس سوره حاقه را قرائت کند، خداوند در حسابرسیِ او راحت می گیرد و خواندن این سوره در نمازهای واجب و نافله ها از آثار ایمان به خدا و پیغمبر اوست.

 

خواص سوره حاقه,سوره حاقه,سوره الحاقه

 سوره حاقه 52 آیه، 261 کلمه و 1133 حرف دارد


موضوعات سوره حاقه
مسئله اصلی سوره حاقه، یادآوری قیامت است. موضوعات محوریِ سوره حاقه عبارت اند از:
یادآوری اجمالی امت های گذشته که منکر قیامت بودند، به خصوص قوم عاد و ثمود و فرعون؛
بیان احوال روز قیامت و تقسیم شدن مردم به دو دسته اصحاب یمین و شمال که گروه‌های سعادتمند و بدعاقبت هستند؛ تصدیق گفته های قرآن و بزرگی آن.

 


بعضی خواص سوره حاقه
از پیغمبر بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) نقل شده است: هر کس سوره حاقه را بنویسد و زن باردار آن را همراه بردارد، جنین سالم می ماند و درصورتی که این سوره نوشته شود و سپس شسته گردد و کودک شیرخواری آن آب را بیاشامد، باهوش میشود و رشد خوبی داشته و از سلامت جسمی بهره مند خواهد بود.


در کتاب خواص القرآن آمده است:درصورتی که این سوره همراه بانویی که زایمانش مشکل است، قرار داده شود، سریع زایمان خواهد کرد.

 


هر کس در آیات سوره حاقه بالاخص آیه و انه لحق الیقین فسبح باسم ربک العظیم دقت کند، در می یابد که هدف این سوره احقاق حق و ابطال باطل است.


در این سوره، معارف اسلامی علی الخصوص مکتب اهل بیت( (ع) ) بیان شده است، از این جهت گفته شده که در نمازهای واجب و مستحب قرائت گردد. ختم ابجدی سوره حاقه 540 بار است.


به طور حتم با عمل به آیات سوره حاقه، حق پیشرفت کرده و باطل نابود میشود . امام صادق(ع ) در خصوص کسی که در خواب دیده این سوره را قرائت میکند ، فرمود: این امر بدان معنی است که خواب بیننده در طریق حق است.


گردآوری: بخش دینی بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: اصول و فروع دینامر به معروف و نهی از منکر,امر به معروف و نهی از منکر چیست,تحقیق در مورد امر به معروف و نهی از منکر

امر به معروف و نهی از منکر، از واجب کفایی است

 

امر به معروف و نهی از منکر که هر دو جزء فروع دهگانه دین مبین اسلام می باشند، آن چنان جایگاه والایی دارند که در حدود 30 آیه از آیات قرآن مجید با الفاظ گوناگون در مورد آنها نازل گردیده است.

امر به معروف و نهی از منکر از احکام عملی مسلمانان و بنظر شیعیان از فروع اسلام است.

امر به معروف یعنی امر کردن یا توصیه کردن از طرف فرد مسلمان به افراد دیگر به انجام آنچه از نظر عقل یا شرع اسلام خوب در نظر گرفته می شود و نهی از منکر یعنی امر کردن یا توصیه کردن از طرف فرد مسلمان به افراد دیگر به انجام ندادن آنچه به از نظر عقل یا شرع دین اسلام بد در نظر گرفته می شود.امر به معروف و نهی از منکر توصیه گفتاری است و شامل جرح نمی شود.


امر به معروف و نهی از منکر که هر دو جزء فروع ده گانه دین اسلام می باشند، آن چنان جایگاه والایی در شرع مقدس اسلام دارند که در حدود 30 آیه از آیات قرآن کریم با الفاظ و عبارات گوناگون در مورد آنها نازل گردیده است. علاوه بر آن، در سخنان معصومین علیه السلام، در مورد آنها نکات فراوانی بیان گردیده که در منابع و متون معتبر حدیث ما ثبت و ضبط شده است. فقها و محدثین هم در کتاب های خویش هر یک بابی را تحت این عنوان باز نموده و در مورد ی آن مطالب ارزشمندی را نوشته شده اند.


امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه حضرت علی علیه السلام
امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه علی علیه السلام، با فضیلت ترین اعمال بندگان خداوند، غایت دین، قوام شریعت، خلق الهی و بالاتر از جهاد در راه خدا معرفی شده است.
« الامر بالمعروف افضل اعمال الخلق: امر به معروف با فضیلت ترین اعمال خلق خداست». این گفتار که اطلاق نیز دارد، امر به معروف را نسبت به تمامی اعمال و کردار بندگان خدا، برتر و با فضیلت تر معرفی کرده است و به تنهایی ارزش والای این فریضه را تایید می نماید.


« غایه الدین الامر بالمعروف و النهی عن المنکر و اقامه الحدود:نهایت دین، امر به معروف و نهی از منکر و اقامه حدود است». در این جا سه عنصر« امر به معروف»،« نهی از منکر» و« اقامه ی حدود» که همه در یک راستا و مقصود می باشند، غایت و منتهای هر دینی من جمله دیناسلام شناخته شده است. این حدیث هم به خوبی نشانگر اهمیت و ارزش امر به معروف و نهی از منکر است.

 

کسی که امر به معروف می کند ضروری است که حلال و حرام را بشناسد و خویش را از آنچه به مردم امر و نهی می کند فارغ نموده باشد، خیرخواه مردم و همراه با مردم باشد. با لطف و بیان خویش آن ها را دعوت کند و با تفاوت میزان صبر و حوصله آن ها آشنا باشد؛ تا هرکس را در جایگاه خود قرار دهد. مکر شیطان را بشناسد و دربرابر آنچه می بیند شکیبا باشد، با مردم مقابله به مثل نکند و از ایشان شکوه ننماید و به خاطر خودش درشتی نکند.


نیّتش خالص برای خدا باشد، از خدا یاری بطلبد و رضای خدا را بجوید. پس درصورتی که با او مخالفت کردند، تحمّل کند و چنانچه موافق بودند، سپاسگزار باشد، کار خویش را به خدا واگذارد و به عیب خود توجّه کند.

 

 

امر به معروف و نهی از منکر,شرایط امر به معروف و نهی از منکر,مراتب امر به معروف و نهی از منکر

حدیث درباره امر به معروف و نهی از منکر


انواع امر به معروف و نهی از منکر
امر به معروف و نهی از منکر به دو نوع واجب و مستحب تقسیم می شود که عبارتند از:
√ آنچه انجام آن از نظر عقل یا شرع الزامی و واجب و یا ارتکابش از نظر آن دو، قبیح و زشت باشد، امر و نهی در موردشان واجب می گردد.


√ هر کاری که انجامش از نظر عقل یا شرع خوب و مستحب یا ارتکابش از دیدگاه آن دو، پسندیده نیست، امر و نهیش مستحب است.
گفتنی است امر به معروف و نهی از منکر از واجبات توصلی است یعنی قصد قربت در آن شرط نیست؛ هر چند با داشتن قصد قربت از پاداش الهی نیز برخوردار خواهد شد.

 


مراتب امر به معروف و نهی ازمنکر
برای امر به معروف و نهی از منکر مراتبی هم ذکر شده است که باوجود احتمال برآورده شدن مقصوداز مرتبه پایین، جائز نیست که به مراتب بالاتر عمل شود. این مراتب عبارتند از:


1- مرحله اول با قلب:  یعنی با فرد گناه کننده طوری رفتار شود که او متوجه شود که امر به معروف نهی از منکر کننده قلبا از کار وی اندوهگین است. مثل این که روی خود رابرگرداند یا صورت اش را عبوس کند و رفت و آمد با وی را کم سازد.


2- مرحله دوم امر و نهی با زبان: یعنی هنگامی که کارهای قبلی مؤثر نشدواجب است که اهل گناه را با زبان نهی کند و یا به ترک کننده معروف با زبان امر کند.
ولی جائز نیست که در امر و نهی از فحش و دروغ و توهین و ... استفاده کند مگر این که گناه او یک امر مهمی باشد مانند قتل و جنایت... که اینجاها جلوگیری بهر نحوی جائز خواهد بود.


3- مرحله سوم استفاده از زور و قدرت: در صورتیکه دو مرحله قبلی کارآیی نداشته باشند؛ باید از زور و قدرت استفاده شود، به این مفهوم که با اِعمال فشار جلوی انجام گناهان گرفته شود و بین فرد و گناه مورد نظرش فاصله ایجاد گردد. در این مرحله هم باید از مراتب سبک تر آغاز کرد؛ ولی در فرضی که بازداشتن از گناه متوقف بر کتک کاری و ایجاد جراحت و امثال آن باشد، باید با اذن فقیه جامع الشرایط اعمال شود و در شرایط فعلی که نهادهای قانونی جمهوری اسلامی شکل گرفته، چنین کاری باید با اجازه نهادهای مربوط باشد.


گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

یکشنبه 99 تیر 22  6:17 عصر

مجموعه: داروخانه معنوی

 

چهارقل,خواص چهارقل,فواید چهارقل

فضایل خواندن چهارقل

 

چهارقل، چهار سوره پرفضیلت از قرآن کریم هستند که به خواندن آن ها سفارش های فراوانی شده است. چهار قُل یا چارقل، عنوانی برای چهار سوره کافرون، اخلاص، فلق و ناس که همه با کلمه« قُل» شروع میشوند . بنابر روایتی که از پیغمبر( ص) گفته شده و به حدیث ذات القلاقل معروف است، خواندن چهار سوره ذکر شده، برای در امان ماندن از بلایا سفارش شده است.

سوره های چهار قل چیست؟
سوره های چهار قل یا چارقل، که به« سُوَر قل» و« ذات القلاقل» هم مشهورند حاوی چهار سوره کوتاه از قرآن مجید است که هر یک از آن ها بعد از بسم الله الرحمن الرحیم با کلمه« قل» شروع مى شوند.

متن و ترجمه سوره های چهار قل:
سوره کافرون:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم
قُلْ یَا أَیُّهَا الْکَافِرُونَ (1) لا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ (2) وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ (3) وَلا أَنَا عَابِدٌ مَا عَبَدْتُمْ (4)وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ (5) لَکُمْ دِینُکُمْ وَلِیَ دِینِ (6)
بگو اى کافران (1) آنچه مى ‏پرستید نمى ‏پرستم (2) و آنچه مى ‏پرستم شما نمى ‏پرستید (3) و نه آنچه پرستیدید من مى ‏پرستم (4) و نه آنچه مى ‏پرستم شما مى ‏پرستید (5) دین شما براى خودتان و دین من براى خودم (6)

سوره اخلاص:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم
قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (1) اللَّهُ الصَّمَدُ (2) لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ (3) وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ (4)
بگو خداوند یکتاست (1) خدا بی نیاز است(2) نه زاییده و نه زاییده شده ( فرزند ندارد و فرزند کسی نیست)(3) هیچ کس همتای او نیست(4)
 
سوره فلق:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم
قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ (1)مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ (2) وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ (3) وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِی الْعُقَدِ (4)وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ (5)
بگو: «پناه مى‌برم به پروردگار سپیده دم(1) از شرّ آنچه آفریده،(2) و از شرّ تاریکى چون فراگیرد(3) و از شرّ دمندگان افسون در گره‌ها(4) و از شرّ [هر] حسود، آنگاه که حسد ورزد.»(5)
 
سوره ناس:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم
قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ (1) مَلِکِ النَّاسِ (2)إِلَهِ النَّاسِ (3) مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ (4) الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ (5) مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ (6)
بگو: به پروردگار مردم پناه می‌برم(1) فرمانروای مردم(2) خدای مردم(3) از شر وسوسه وسوسه گر نهانی (4)  آن که در دل‌های مردم وسوسه می‌کند(5) خواه از جنیان باشد یا از آدمیان(6)

 

چهارقل,خواص چهارقل,فواید چهارقل

سوره های چهارقل


خواص خواندن چهارقل:
چهارقل این سوره ها خواص ضد چشم زخم و سحر دارند، مانند آیة الکرسی این سوره هـای قرآنی برای برطرف سحر و جادو، چشم زخم و در امان ماندن از بخل و زیان خواص هـای تائید شده بسیاری دارند.

خواندن چهار قل برای تعویذ و در امان ماندن خود و فرزند و مال از اسیب، سفارش شده است. چهارقل، در زمان های گوناگون، از عناصر فرهنگ عامه ایرانیان بوده و برای در امان ماندن از خطرات خوانده می شده است؛ چنان که سنایی غزنوی، شاعر

فارسی زبان قرن پنجم هجری، در یکی از شعرهای خود چارقل را حرز خوانده است. همین‌ طور در یکی از داستان های جلال آل احمد، داستان نویس معاصر آمده است: « صبح ها که دکانش را باز میکرد ، چهارقل می خواند».

سوره کافرون:
سوره کافرون صد و نهمین سوره از سوره های نورانی قرآن کریم است که درمکه نازل شد. از امام جعفر صادق (ع) گفته شده است:هر کس این سوره را در شب جمعه صد دفعه قرائت نماید رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم را در خواب خواهد مشاهده کرد.

رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:هر کس سوره کافرون را تلاوت نماید شیاطین از وی دور شده و از سختی های بزرگ روز رستاخیز در عافیت میباشد و همچنین در جایی دیگر فرمودند: هر کس موقع طلوع خورشید ده مرتبه این سوره را بخواند وآنگاه دعا کند دعایش اجابت میشود .

سوره اخلاص:
سوره اخلاص یا توحید صد و دوازدهمین سوره و از سوره های مکی قرآن که در جزء سی ام قرار دارد. این سوره را بدین دلیل توحید یا اخلاص نامیده اند که در مورد یگانگی خدا سخن میگوید و انسان را از شرک، خلاصی میدهد. محتوای سوره اخلاص، توحید و یگانگی خداوند و بی‌نیازی وی از غیر خود و نیازمندی مخلوقات به اوست.

سوره فلق:
سوره فلق صد و سیزدهمین سوره و از سوره های مکی قرآن که در جز سی ام جای گرفته است. هر کسی( سوره فلق) را قرائت نماید، برای وی مایه شفا و امنیت از سحر و باعث رحمتی برای ثابت ماندن بر عافیت است.

امام صادق( (ع) ) در روایتی فرمود: هر کس در خواب ببیند که سوره فلق را قرائت میکند ، از حیله و نیرنگ زنان و سحر ساحران در امان است و روزی اش زیادمی شود.

سوره ناس:
سوره ناس، صد و چهاردهمین ( آخرین) سوره و از سوره های مکی قرآن که در جز سی ام آورده شده است. سوره ناس جزء چهارقل به حساب می آید و خداوند در این سوره به پیغمبر( ص) فرمان میدهد در در برابر وسوسه گرانِ پنهان به خدا پناه ببرد. در بعضی از تفسیرهای اهل سنت آمده است این سوره زمانی نازل شد که مردی یهودی، پیامبر( ص) را سِحر کرد و پیامبر به دلیل آن بیمار شد.گردآوری: بخش مذهبی بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

شنبه 99 تیر 21  6:35 عصر

مجموعه: زندگینامه بزرگان دینی

 

ناتان,ناتان که بود,معرفی پیامبر ناتان ع

ناتان نبی علیه السلام

 

در بعضی منابع تاریخی آمده است،« ناتان علیه السلام» ششمین فرزند« داوود نبی علیه السلام»، از ششمین همسرش به اسم« اغلاء» بود. ناتان با آنکه در زمان داوود نبی می زیست، او هم پیامبری بود که بر وی وحی می شد.[ 1] و بعضى از مورخان ناتان را پیامبر مرسل می شمارند که مبلغ دین موسىعلیه السلام در بنى اسرائیل بود.[ 2]

 

نام ناتان علیه السلام در قرآن نیامده ولی در کتاب سموئیل نبی (ع)  با تلفظ« ناتان نبی» یادشده شده و از نزول وحی بر آن حضرت خبر داده است.( 3) همچنین اسم آن حضرت در زبور داوود( علیه السلام ) هم با تلفظ «ناتانِ پیغمبر» آمده است. در بعضی از منابع از ایشان با اسم« یاثان» هم نامبرده شده است. بنابر گزارش های عهد عتیق کتاب مقدس، ناتان نبی، به درخواست حضرت داود در مراسم تاج گذاری و شروع پادشاهی حضرت سلیمان در گیحون حضور داشت.

 

ناتان مردم را به شریعت موسی در بیت المقدس دعوت کرد تا در سال 1197 از جهان در گذشت و قبرش در بیت المقدس واقع است.

 

 

 

آن حضرت در شهر بیت المقدس زندگی میکرد ، ولی مزاری منسوب به وی در شهر حَلحولیه واقع در 3 کیلومتری شمال الخلیل قرار دارد. این شهرک مسلمان نشین، حَلحول هم نامیده می شود. مزار حضرت ناتان (ع) در محوطه ی حیات یک عمارت عربی منتسب به مسلمانان قرار گرفته است ولی مسلمانان توجه چندانی به آن ندارند و مسیحیان و یهودیان به زیارت آن جا می روند.

 

-----------------------------------
پی نوشت
[ 1]. یعقوبی، احمد بن أبی یعقوب‏، تاریخ الیعقوبی، ج 1، ص 51، بیروت، دار صادر، چاپ اول، بی تا.
[ 2]. مستوفی قزوینی، حمد الله بن ابی بکر بن احمد، تاریخ گزیده، تحقیق، نوایی، عبد الحسین، ص 48، تهران، امیر کبیر، چاپ سوم، 1364ش.
[ 3]. کتاب دوم سموئیل، 2/7ــ3.


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: احادیث و سخنان بزرگان

 

حدیث درباره ی امام رضا,احادیث امام رضا,امام رضا

مقام امام رضا و فضیلت زیارت ایشان

 

ائمه معصومین نورهای خدا در تاریکی زمین هستند که مردم به برکت و یمن حضور آن ها راه دین و سعادت را پیدا می کنند. حضرت رضا ـ علیه السلام ـ از کامل ترین مومنان، صدیقان، مجاهدان، صالحان، شهیدان، هادیان امت و هشتمین معصوم و فرزند رسول خدا و امیرمومنان ـ علیهماالسلام ـ است و هر کدام از خصلت هاى یاد شده سبب مى شود زیارت ایشان از پاداش و آثار خاصى برخوردار باشد.

 

رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم:

«ستدفن بضعه منى بخراسان ما زارها مکروب الا نفس الله کربته ولا مذنب الا غفر الله ذنوبه.»

پاره تن من در خراسان دفن خواهد شد، هیچ گرفتار و گنه‏کارى اورا زیارت نکند جز این که خداوند گرفتارى او را برطرف سازد وگناهانش را ببخشاید.

(عیون اخبار الرضا، ج‏2، ص‏257)

 

امام هادى علیه السلام می‌فرمایند:

«هر کس حاجتى دارد، باید به زیارت قبرجدم، على بن موسى الرضا - علیه السلام - در طوس بشتابد. او باید با غسل به زیارت رود و دو رکعت نماز نزد سر آن حضرت (بالاى سر) بخواند و در قنوت حاجت خود را بخواهد. همانا دعایش مستجاب خواهد شد، اگر خواسته او گناه یا قطع رحم نباشد.»

(وسائل الشیعه، ج. 14، ص. 569)

 

و نیز فرمود:

بارگاه ملکوتى حضرت رضا علیه السلام بقعه اى از بقعه هاى بهشت است که هیچ مؤمنى آن را زیارت نکند، مگر اینکه خداوند او را از آتش ‍ آزاد و وارد بهشتش نماید.

 

محمد بن سلیمان گفت: به حضرت جواد علیه السلام گفتم:

شخصى حج واجب خود را به جا آورده پس ‍ از آن به حج عمره رفته و در مراجعت به زیارت رسول اکرم صلى الله علیه و آله نایل شده است؛ بعدا به نجف رفته، على علیه السلام و امام موسى کاظم علیه السلام را زیارت کرده است ؛ باز در همین ایام وضعش از نظر مالى به گونه اى است که نمى تواند عازم حج شود؛ حال بفرمائید به حج برود، افضل و برتر است یا به توس رفته، حضرت رضا علیه السلام را زیارت کند؟ فرمود: در صورتى که در ماه رجب باشد به خراسان رفته، پدرم حضرت رضا علیه السلام را زیارت کند بهتر است.

(بحارالانوار، ج 101، ص 33)

 

امام جواد «علیه السلام» فرمود:

«من ضامن بهشت برای کسی هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند وحق او را بشناسد.»

(عیون اخبارالرضا، ج 2، ص 256)

 

ابراهیم جعفرى از مهران چنین نقل کرده است که گفت:به خدمت حضرت جواد علیه السلام رسیدم و سؤ ال کردم:

 

کسى که پدر شما را در توس ‍ زیارت کند، چه امتیازى دارد؟فرمود: هر که قبر پدرم را در توس زیارت کند، خداوند گناهان گذشته و آینده اش را مى آمرزد.

(کافی، ج 4، ص 585)

 

على بن مهزیار گفت: به حضرت جواد علیه السلام گفتم:

پاداش زائر حضرت رضا علیه السلام چیست؟ فرمود: به خدا قسم بهشت.

(بحارالانوار، ج 102، ص 36)

 

 

حمزة بن حمران از امام صادق علیه السلام نقل مى کند که فرمود:

هر که نواده مرا در توس خراسان با معرفت به حقش، زیارت کند اجر هفتاد شهید از شهدایى که در کنار رسول اکرم صلى الله علیه و آله پیکار کرده اند، به او داده مىشود. عرض کردم، فدایت شوم. عرفان به حقش چگونه است ؟ فرمود: بداند که او امام واجب الاطاعه و غریب و شهید است.

(من لایحضره الفقیه، ج 2، ص 584)

 

در روایت دیگری از امام صادق «علیه السلام» چنین نقل شده است:

«مردی از فرزندان موسی بن جعفر به پا خواهد خواست، نام او مانند نام امیرالمؤمنین، علی است و او در طوس در سرزمین خراسان مدفون خواهد شد. او به وسیله سم کشته و در همان جا غریبانه دفن خواهد شد. هرکس او را زیارت کند در حالی که حقش را بشناسد، خدا پاداش کسانی را به او خواهد داد که قبل از فتح مکه در راه خدا انفاق کرده و جنگیده اند»

(من لا یحضره الفقیه، ج 2، ص 583)

 

علی بن مهزیار می گوید: به امام جواد«علیه السلام» عرض کردم:

آیا زیارت حضرت رضا «علیه السلام» فضیلت بیش تری دارد یا زیارت امام حسین «علیه السلام» حضرت فرمود:  «زیارت قبر پدرم با فضیلت تر است؛ زیرا همه مردم به زیارت امام حسین می روند، اما قبر پدرم را تنها شیعیان خاص زیارت می کنند»

(کافی، ج 4، ص 584)

 

حضرت عبدالعظیم حسنی می گوید: از امام هادی «علیه السلام» شنیدم که فرمود:

«مردم قم و آبه آمرزیده هستند؛ چون در طوس به زیارت جدم علی بن موسی الرضا «علیه السلام» می روند. آگاه باشید! هر که به زیارت آن حضرت بشتابد و در راه رفتن به طوس قطره ای از آسمان بر سر او فرود آید، حتی اندکی به رنج و زحمت افتد، جسم او بر جهنم حرام خواهد شد»

(جامع احادیث الشیعة، ج 15، ص 487)

 

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چهارشنبه 99 تیر 18  7:36 عصر

 

شعر برای طلب رحمت اموات, جمله ای در باب اموات

جمله ای در باب اموات

 

و پنجشنبه ها آمد...

تا آلبوم خاطرات را بازکنیم

و فاتحه اى بخوانیم

براى کسى که بود امّا دیگر نیست

 

دعای مخصوص اموات, فاتحه خواندن برای اموات

 یادبود اموات

 

پنجشنبه است 

یادی کنیم از مسافرانى

که روزی در کنارمان بودند

و اکنون فقط یاد

و خاطرشان

در دلمان باقیست

با فاتحه و صلوات و یا حتی مهربانی و کمک

به دیگران روحشان را شاد کنیم.

 

دعای مخصوص اموات, فاتحه خواندن برای اموات

 خیرات برای اموات

 

اللّهُمَّ اغفِرلِلمُومِنینَ وَ المُومِنَات

والمُسلِمینَ وَالمُسلِمَات

الاَحیَاءِ مِنهُم وَ الاَموَات

بحُرمَةِ الفَاتِحةِ مَع الصَّلَوات...

 

دعای مخصوص اموات, فاتحه خواندن برای اموات

 پیامک فاتحه برای اموات در شب جمعه

 

پنج شنبه است

و ثانیه ثانیه اش بوی دل گرفتگی ودلتنگی میدهد

چه مهمانان بی دردسری هستند رفتگان

تنها به فاتحه ای قانعند

 

دعای مخصوص اموات, فاتحه خواندن برای اموات

فاتحه خواندن برای اموات

 

پنجشنبه هست

برای تموم آنهایی که در بین ما نیستند

ولی دعاشون هنوز کارگشاست

یادشون همیشه با ماست

و جاشون بین ما خالیه

شاخه گلی به زیبایی یک فاتحه...

 

دعای مخصوص اموات, فاتحه خواندن برای اموات

متن فاتحه برای اموات

 

پنجشنبه؛

یادآورِ نداشته هاست 

آدم هایی که نیستند !

خاطراتی که 

جایشان هنوز درد می کند،  

و آرزوهایی که محقق نخواهند شد

پنج شنبه گاهی خیلی سرد می شود

حتی اگر بهار باشد !

شادی روح درگذشتگان

بخوانیم فاتحه و صلوات

 

دعای مخصوص اموات, فاتحه خواندن برای اموات

 جمله ای در باب اموات

 

شب جمعه عزیزان

ازدست رفته مون 

چشم به قلب 

پرمهرتان دارند

نیازبه هدیه به زیبایی

فاتحه وصلوات

خدایااسیران خاک را

ببخش و بیامرز

دعای مخصوص اموات, فاتحه خواندن برای اموات

بهترین دعا برای اموات

 

پنجشنبه است

همان روزی که دل میگیرد

برای عزیزانی که دیگر در کنار ما نیستند

"روحشون شاد و یادشون گرامی"

با ذکر صلوات و فاتحه

 

دعای مخصوص اموات, فاتحه خواندن برای اموات

خیرات برای اموات

 

پنج شنبه است و یاد درگذشتگان 

اَللّهُمَّ اغفِر لِلمُومِنینَ وَ المُومِنَاتِ وَ المُسلِمینَ وَ المُسلِمَاتِ اَلاَحیَاءِ مِنهُم وَ الاَموَاتِ ، تَابِع بَینَنَا وَ بَینَهُم بِالخَیراتِ اِنَّکَ مُجیبُ الدَعَوَاتِ اِنَّکَ غافِرَ الذَنبِ وَ الخَطیئَاتِ وَ اِنَّکَ عَلَی کُلِّ شَیءٍ قَدیرٌ بِحُرمَةِ الفَاتِحةِ مَعَ الصَّلَوَاتِ  

التماس دعا

یک دانه شمع

یک شیشه گلاب

یک دستمال نمدار

چه خانه تکانی ساده ای دارن رفتگان

تنها به فاتحه ای قانع اند و اندکی سکوت

به یاد مسافران بهشتی  

فاتحه و صلوات 

 

 

دعای مخصوص اموات, فاتحه خواندن برای اموات

 شب جمعه و فاتحه برای اموات

 

پنجشنبه‌ها

یاد می‌کنیم از انها

که وقتشان و مکانشان از ما جداست

یاد می‌کنیم از آن ها

که دلتنگشان می‌شویم…

هدیه‌ای پیشکش درگذشتگان، پدران و مادران آسمانی، بخوانیم فاتحه و صلوات

 

دعای مخصوص اموات, فاتحه خواندن برای اموات

فاتحه برای اموات

 

پنجشنبه به رسم کهن

یاد میکنیم از آنها

که وقتشان و مکانشان از ما جداست

یاد میکنیم از آنها

که دلتنگشان میشویم

شادی روح اموات، فاتحه و صلوات

 

دعای مخصوص اموات, فاتحه خواندن برای اموات

پیامک فاتحه برای اموات در شب جمعه

 

پنجشنبه دیگری از راه رسید

به یاد همه کسانی

که دیگه میان ما نیستند

و هیچکس نمیتونه

جاشون رو تو قلب ما پر کنه

شادی روح پدران و مادران آسمانی و همه در گذشتگان بخوانیم فاتحه و صلوات و در صورت امکان هدیه خیراتی هر چند کوچک

 

دعای مخصوص اموات, فاتحه خواندن برای اموات

متن فاتحه برای اموات

 

پنج شنبه آمد و غم

دوری آنهایی

که کنارمان نیستند

با نثار دسته گلی

از فاتحه و صلوات

یادی کنیم

از آن ها و موجب شادی

و آرامش شان باشیم

روحشان شاد و یادشان گرامی

 

دعای مخصوص اموات, فاتحه خواندن برای اموات

فاتحه خواندن برای اموات

 

پنجشنبه ها

چه خوشحال میشوند

عزیزانی که

دستشان از دنیا کوتاه است

و منتظر قلب پرمهرتان هستند

چیز زیادے نمیخواهند

جز یک فاتحه

 

 

گردآوری:بخش سرگرمی بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

مجموعه: داروخانه معنوی

 

آیت الکرسی,متن آیت الکرسی,معنی آیت الکرسی

آیت الکرسی

 

آیة الکرسی

آیَةُ الْکُرْسى‌ آیه 255 سوره بقره است که برخى‌ از مفسران‌، آیات‌ 256 و 257 از همین‌ سوره‌ را نیز به‌ سبب‌ ارتباط مفاهیم‌ آنها با مفاهیم‌ آیه 255، جزء آیة الکرسى‌ دانسته‌اند.

 

آیة الکرسی از نظر محتوایی شامل معارف عمیق دینی است و فضیلت خواندن آن و آثاری که در زندگی انسان می‌گذارد مورد تاکید روایات نیز قرار گرفته است.

 

خواندن آیت الکرسی بسیار ثواب داشته و شخص را از بلایا دور می‌کند. این‌ آیه در میان‌ مسلمانان‌ همیشه‌ مورد توجه‌ و تعظیم‌ خاصى‌ بوده‌ است.

 

متن و ترجمه آیة الکرسی

بسم الله الرحمن الرحیم

 

اللّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَهٌ وَ لاَ نَوْمٌ

 

خداست که معبودى جز او نیست؛ زنده و برپادارنده است؛

نه خوابى سبک او را فرو مى‌گیرد و نه خوابى گران

 

لَّهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الأَرْضِ

 

آنچه در آسمانها و آنچه در زمین است، از آنِ اوست

 

مَن ذَا الَّذِی یَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ یَعْلَمُ مَا بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَ مَا خَلْفَهُمْ

 

 کیست آن کس که جز به اذن او در پیشگاهش شفاعت کند؟

آنچه در پیش روى آنان و آنچه در پشت سرشان است مى‌ داند.

 

وَ لاَ یُحِیطُونَ بِشَیْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء

 

و به چیزى از علم او، جز به آنچه بخواهد، احاطه نمى‌ یابند.

 

وَسِعَ کُرْسِیُّهُ السَّمَاوَاتِ وَ الأَرْضَ وَ لاَ یَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا

 

کرسى او آسمانها و زمین را در بر گرفته، و نگهدارى آنها بر او دشوار نیست

 

وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ

 

 

و اوست والاى بزرگ.

 

لاَ إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَّبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ

 

در دین هیچ اجبارى نیست. و راه از بیراهه بخوبى آشکار شده است.

 

فَمَنْ یَکْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَ یُؤمِن بِاللّهِ

 

 پس هر کس به طاغوت کفر ورزد، و به خدا ایمان آورد

 

فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَهِ الْوُثْقَیَ لاَ انفِصَامَ لَهَا

 

 

 به دستاویزى استوار، که آن را گسستن نیست، چنگ زده است.

 

وَاللّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ

 

و خداوند شنواى داناست.

 

اللّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُواْ یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّوُرِ

 

خداوند سرور کسانى است که ایمان آورده‌اند.

آنان را از تاریکیها به سوى روشنایى به در مى‌برد

 

وَالَّذِینَ کَفَرُواْ أَوْلِیَآؤُهُمُ الطَّاغُوتُ

 

و [لى‌] کسانى که کفر ورزیده‌اند، سرورانشان [همان عصیانگران=] طاغوتند

 

یُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَی الظُّلُمَاتِ

 

که آنان را از روشنایى به سوى تاریکی ها به در مى‌ برند.

 

أُوْلَئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ

 

آنان اهل آتشند که خود، در آن جاودانند.

 

صدق الله العلی العظیم

 

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته


 

نوشته شده توسط:   الهه ناز  

چهارشنبه 99 تیر 11  5:56 عصر

مجموعه: زندگینامه بزرگان دینی

 

حضرت اسماعیل,زندگینامه حضرت اسماعیل,داستان حضرت اسماعیل

حضرت اسماعیل

 

اسماعیل فرزند بزرگ ابراهیم و جدّ اعلاى پیامبر خاتم( صلى الله علیه وآله)[، از پیامبران الهى و ملقّب به ذبیح اللّه است. هجرت به سرزمین مکه بهمراه مادرخود هاجر، بوجود آمدن چشمه زمزم به برکت وی، ذبح کردن وی توسط پدرش و ساخت خانه کعبه از مهمترین رویدادهای زندگانی وی هستند.

زندگینامه حضرت ابراهیم

اسماعیل پیغمبر الهی که اسم وی چندبار در قرآن کریم آمده است. وی از پیامبران صالح خدا بود و اهل خود را به نماز و زکات دعوت می نمود و آنچنان پایبند وعده های خود بود که ایشان را صادق الوعد لقب دادند.

 

نسب شناسی حضرت اسماعیل

اسماعیل از پیامبران الهی و فرزند ابراهیم خلیل است، همچنین بنا بر داستان ها اسلامی اصل پیغمبر اکرم، حضرت محمد( ص) به اسماعیل میرسد.

 

مادرش هاجر، بانویى مصرى و کنیز ساره همسر دیگر ابراهیم بود. ساره نازا بود و ابراهیم هاجر را به همسرى گرفت تا از وی داراى فرزند شود.

 

نام اسماعیل در قرآن

نام وی در منابع اسلامی غالباً عجمی و مرکب از دو کلمه« اسمع» و« قبیله» (به معنای« خدایا بشنو») شناخته شده است و گفته اند که ابراهیم (ع) به موقع تقاضا فرزند از خدا با این کلمه ها شروع سخن میکرد.

 

نام اسماعیل 11 بار در قرآن کریم یاد شده است که موضوعاتی مانند بنای کعبه توسط ابراهیم و اسماعیل (ع) ، نزول وحی به وی و همچنین یاد وی در کنار دیگر پیامبران الهی، تولد وی بعنوان عطیه ای خدایی به ابراهیم و نیز ذکر صفت های نیک وی من جمله این یاد کرده هاست.

 

در آیه 85 از سوره انبیاء، اسماعیل در کنار پیامبرانی مانند ادریس و ذوالکفل، از صابران دانسته شده است و بعضی از مفسران سر نهادن اسماعیل برای قربانی را یکی از علامت های اشکار صبر وی دانسته اند.

 

زنان و فرزندان اسماعیل

اسماعیل اول با دخترى از جُرْهُم ازدواج کرد و بعد از مدتى وى را به سفارش ابراهیم که رفتار وی را نپسندیده بود طلاق داد و دختر مضاضِ جُرهُمى را به ازدواج خود درآورد و از او داراى 12 یا 13 پسر شد.

 

وى 4 زن دیگر را به همسرى گرفت و از هریک داراى 4 پسر شد. فرزندان اسماعیل تا زمان عدنان بن داود پیوسته از بزرگان و والیان امر و حافظان کعبه بودند، امور دینى و حجّ را براى مردم اقامه مى کردند و هرگز بت نپرستیدند.

حضرت اسماعیل,زندگینامه حضرت اسماعیل,پدر حضرت اسماعیل

داستان ذبح اسماعیل

 

نقش اسماعیل در بناى کعبه

خداوند به ابراهیم دستور داد تا کعبه را بنا کند و از اسماعیل یارى گیرد. به وسیله جبرئیل، سکینه که باد نیکویى است یا ابرى که سایه افکنده بود، محدوده بیت را مشخص کرد:« واِذ بَوَّأنا لاِبرهیمَ مَکانَ البَیتِ»( حجّ/ 22، 26) ابراهیم و اسماعیل به ساختن کعب* ه پرداختند.

 

 

اسماعیل سنگ مى آورد و ابراهیم بنا مى کرد. زمان بالا بردن پایه هاى خانه دست به دعا برداشته از خدا خواستند این عمل را از آنان بپذیرد و آنان را تسلیم خود سازد و از نسل آن ها امتى فرمانبردار خدا پدید آورد; 

 

همچنین از میان آن ها پیامبرى برانگیزد تا آیات خدا را بر آنان بخواند و کتاب و حکمت به آنان بیاموزد و پاکشان سازد.

 

قربانی کردن اسماعیل

خداوند ابراهیم را به داشتن فرزندى صبور مژده داد. بعد از آنکه فرزند به حدّ کار و کوشش رسید، ابراهیم وی را از رؤیاى خود در مورد قربانی کردن وى خبرداد و نظرش را جویا شد. فرزند بى تامل پدر را به امتثال دستور قربانی فراخواند.

 

 

هنگامى که هر دو براى امتثال آن آماده شدند و فرزند را براى قربانی بر پیشانى افکند از سوى خدا ندا آمد: اى ابراهیم به رؤیاى خود حقیقت دادى و آن آزمایشى روشن براى تو بود و فرزند تو را به ذبحى بزرگ باز خریدیم.

 

مِنَ الصّـبِرین» (انبیاء/ 21، 85) نشان شکیبایى اسماعیل بر ذبح شناخته شده است، همچنین توصیف« صادق الوعد» براى وی:« اِنَّهُ کانَ صادِقَ الوَعدِ» (مریم/ 19، 54) ممکن است به دلیل وعده وی به صبر بر قربانی باشد.

 

سرّ دستور خداوند به قربانی اسماعیل را علاقه زیاد ابراهیم به وى دانسته اند که خدا از این راه وی را آزمود تا موانع خلّت را از میان خود و خلیلش بردارد و نیز گفته اند: ابراهیم بعد از نوید به فرزند نذر کرد وی را براى خدا قربانى کند.

 

زیرا فرزندش به حد« سعى»( 13 سال) رسید، خدا در رؤیا به وی دستور داد تا به نذر خود وفا کند و با این دستور مرتبه فرمانبرى ابراهیم را نشان داد و وی را الگویى براى نزدیکی به خدا قرار داد و زیرا آمادگى وی و فرزندش را در این ازمون بزرگ دید، گوسفندى را فداى اسماعیل کرد. در این حال جبرئیل، ابراهیم و اسماعیل تکبیر گفتند.

 

چاه اسماعیل

در بیابان آذوقه پایان یافت، تشنگی بر بچه چیرگی یافت و هاجر در پی پیدا کردن آبی که عطش فرزند را فرو نشاند، به هر سو دوان گشت و 7 بار، مسیر صفا تا مروه را پیمود و اصلاً نیافت.

 

بار پایان از اطراف اسماعیل صدایی شنید و از ترس آنکه حیوانی وحشی بچه را بدرد، سوی وی شتافت، ولی با نهایت خوشحالی متوجه شد که در زیر پای بچه آبی جاری است؛ چشمه ای که بعدها با اسم زمزم شناخته شد. در بعضی منابع، آن آب را، «چاه اسماعیل» هم خوانده اند.

 

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته


 
   1   2   3   4   5   >>   >
لیست کل یادداشت های این وبلاگ
 
شنبه 99 مرداد 18
امروز:   430 بازدید
دیروز:   1369  بازدید
فهرست
پیوندهای روزانه
آشنایی با من
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
الهه ناز
دلسوز و مهربان نسبت به همه بنده های خدا هستم و سعی میکنم به همه کمک کنم. لطف کنید وبلاگ را فقط با اکسپلورر مشاهده فرمایید چون اینطوری دیگه بهم ریخته نخواهد شد...
لوگوی خودم
جمله های طلایی و مطالب گوناگون
اوقات شرعی
لینک دوستان
سکوت ابدی
لحظه های آبی
به سوی فردا
ن والقلم ومایسطرون
سرباز ولایت
Different.fdan
Smile of dream
نظرمن
EMOZIONANTE
خورشید تابنده عشق
ای که مرا خوانده ای ، راه نشانم بده
سایت مهندسین پلیمر
Polymer Engineers of Darab University

آخرالزمان و منتظران ظهور
((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
SIAH POOSH
بخور زار
بلوچستان
د نـیـــای جـــوانـی
منتظر ظهور
فرزانگان امیدوار
عصر پادشاهان
بامبو
***جزین***
رز یخ زده
اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی
معرفی سایت ها و بهترین های اینترنت
مدرسه ای شاد
محفل آشنایان((IMAN))
عاشقان
آخرین روز دنیا
لنگه کفش
هیس
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
● بندیر ●
اتاق دلتنگی
دیار عاشقان
مهر بر لب زده
ادبیات و فرهنگ
MATIN 3DA
اگه باحالی بیاتو
ارتش دلاور
عشاق((عکس.مطلب.شعرو...))
PARANDEYE 3 PA
PARANDEYE 3 PA
فانوسهای خاموش
مهندسی مکانیک ( حرارت و سیالات)-محی الدین اله دادی
همنشین
کانون فرهنگی شهدا
ساده دل تنها
یا د د اشت ها ی شخصی خو د م .
سایت مشاوره بهترین تمبرهای جهان دکترسخنی
شهرستان بجنورد
وبلاگ آموزش آرایشگری
کلکسیون تمبرخانواده شهید محمدسخنی وجمیله رمضان
اسیرعشق
||*^ــــ^*|| diafeh ||*^ــــ^ *||
سایت طنز و کاریکاتور دکتررحمت سخنی
شب و تنهایی عشق
داستانهای واقعی روابط عمومی Dr.Rahmat Sokhani
عصر پاییزی
به خوبی فکر کن
آقاشیر
دانلود بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل بازی موبایل
.دوازدهمین سوارسرنوشت
کامپیوتر+ اینترنت+ ...
عاشق آسمونی
ماییم ونوای بینوایی.....بسم الله اگرحریف مایی
روانشناسی آیناز
کـــــلام نـــو
جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
سایت جامع اطلاع رسانی برای جوانان ایرانی
آوای قلبها...
طب ورزشی دکتررحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
دوربین مدار بسته
سفیر دوستی
سایت گوناگون دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
آسمان آبی من
تنهایی......!!!!!!
خبر روز
کربلا
رویش
یادداشتها و برداشتها
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
آموزش شنا
دانلود آهنگ جدید
معیار عدل
کارشناس مدیریت بازرگانی: مهران حداد
سکوتی پرازصدا
xXx رنـــــــــــگـــــــــارنـــــــــــــــگ xXx
.: شهر عشق :.
تک درخت
پیامنمای جامع
پرنسس زیبایی
بوی سیب BOUYE SIB
نکته های زندگی
معرفی روستای قزل احمد
ما تا آخرایستاده ایم
روستای چشام
سایت روستای چشام
عکس سرا + جام جهانی 2010
عکس های عاشقانه
بنده ی ناچیز خدا
رفقا
اس ام اس های عاشقانه
فقط عشقو لانه ها وارید شوند
پتی آباد سینمای ایران
PARSTIN ... MUSIC
سلام آقاجان
منطقه آزاد
❤ღنیلوفرهای آبیღ❤
علی پیشتاز
هگمتانه
گیاهان دارویی
محمدمبین احسانی نیا
ستاره سهیل
اندیشه های من
ღღتنهاییღღ
تنهایی
شــــــهدای روستای مـــکـــی کوهسرخ
درهم
*bad boy*
آیینه های ناگهان
عاشقتم
یاد نیما
واقعه
چوک بندر
مشاوره - روانشناسی
عشق آباد شهرمن
بچه های خدایی
گل رازقی
شبستان
دل شکســــته
برادران شهید هاشمی
شهداشرمنده ایم _شهرستان بجنورد
اسطوره عشق مادر
نور
Dark Future
**عاشقانه ها**
الهگان
سلامتی و فرج امام زمان صلوات
عشق
ترانه ی زندگیم (Loyal)
توشه آخرت
Manna
دریایی از غم
ارواحنا فداک یا زینب
علمدار بصیر
عشق الهی: نگاه به دین با ...
عطش (وبلاگ تخصصی ماه محرم و صفر)
انجام پروژه های دانشجویی برای دانشجویان کنترل

اواز قطره
محمد قدرتی Mohammad Ghodrati
پیمان دانلود
بچّه شهید (به یاد شهدا)
یه دختره تنها
ورزشهای رزمی
سرباز حریم ولایت
جک ، اس ام اس و عکس
سماموس
حکیم دزفولی
خنده بازار
گل همیشه نازم
ऌ عاشق بی معشوق ऌ
گل خشک
راه فضیلت
نامه ای در راه عشق
نت سرای الماس
دل پر خاطره
مردود
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
دهکده کوچک ما
گروه اینترنتی جرقه داتکو
نهِ/ دی/ هشتاد و هشت
فقط خدا
COMPUTER ENGINEERING &
شاه تور
اسرا
غزلیات محسن نصیری(هامون)
پاتوق دخترها
اس ام اس جدید
موعود
آتیه سازان اهواز
نور غدیر
دُرُخـــــــــــــــــــــــش
این نیز بگذرد ...
گالری رنگارنگ
خداجون دوستت دارم
کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
کلاس من
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
کیمیا
طوبای محبت
نوری چایی_بیجار
* روان شناسی ** ** psychology *
دوستانه
xXx عکسدونی xXx
شخصی
هرچه می خواهد دل تنگم میذارم
کتابهای رایگان برای همه
مهربانی
نقاشی های الیکا یحیایی
اصولی رایانه
سید خراسانی
زمزمه تنها
« عــــــفـــــــاف و حـــــجــــــاب »
سوادکوهی ریکا
سکوت(فریاد)
نوستالوژی دل ....
عاشقانه ها
mohammad
حرفهای شیرین
عرفان وادب
خیارج سرای من است
حرفهای آسمانی
شَبـَــــــــــــــکَة المِشـــــــــــــکاة الإسلامیــــــــــة
احسان ابراهیم پور
بهنام دانلود
مجموعه مقالات رایانه MOGHALAT COMPUTER
عاشقانه ها
باشگاه پرواز
سکوت پرسروصدا
بدنسازی و هیکل
khoshbakhti
فرهنگی
Morteza Qasemi:Violinist
تنها

راه انداز و برنامه نویس پی ال سی+تازه های فناوری اطلاعات
چشم انتظار
درگز دیار آشنا
عشق بزرگ ترین دروغ دنیاست
دل شکسته
پیامک 590
خط بارون
خط بارون
خط بارون
نبض شاه تور
فرزند روح الله
اخبار دنیای عشق
تجربه های مربی کوچک
صل الله علی الباکین علی الحسین
Sense Of Tune
ghamzade
یٰا عِمٰادَ مَنْ لا عِمٰادَ لَهْ
متالورژی_دانلود فایل برای دانشجویان متالورژی (rikhtegari.com)
رویایی زندگی کردن...
اسماء الحسنی
خوش مرام
تینا
ستاره سهیل
جلسه قرآن وعترت کاشان
قافله شهدا
♥ღردپای عشق♥ღ
در پناه آسمون
انتظار نور
برو بچه های ارزشی
Chamran University Accounting Association
پاتوق سرا
عشق سرخ
مقاله های تربیتی
یاس من
آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
فقط خدا
دوزخیان زمین
گل یا پوچ ؟
داستان یک روز
vagte raftan
ناکام دات کام
آزاد اندیشان
گنجینه
پایگاه اطلاعاتی و کاربردی شایگان
حفاظ
محمد شادانی
مناجات با عشق
فهادانــ
دانشجو
بیاببین چیه ؟
از یک انسان
غم
زازران
مریم بانو
mahoor
مرجع اس ام اسSMS
قرمز ها
جالب انگیزناک
فقط من برای تو
یادداشتهای روزانه رضا سروری
سیاه و سفید
داود ملکزاده خاصلویی
دوباره سبز می شویم...
شش گوشه
ریاضیات
نوجوونی از خودتون
عکس
امپراتوری هخامنشیان
ME&YOU
*مظلومیت اهل البیت(علیهم السلام)*
* رز آبی *
امام زمان (ع)
آوای آشنا
آرشیو
آرشیو مطالب کتاب جمله های طلایی و مطالب گوناگون[58] . جمله های طلایی[17] . ازدواج[8] . آرامش[4] . تصاویر[4] . خانواده سبز[4] . زندگی[4] . عشق[3] . خوشبختی[3] . رومانتیک[3] . سلامتی[3] . تصویر[3] . زن[3] . میلاد[3] . گناه[2] . مادر[2] . گزیده مجله خانواده سبز[2] . کشمیر[2] . قرآن[2] . عیدنوروز[2] . فریدون مشیری[2] . قانون جذب[2] . مناظره[2] . یادگاری دوستان[2] . کبد چرب[2] . نعمت[2] . جملات الهام بخش و زیبا برای زندگی[2] . خدا هست[2] . تکالیف[2] . تکنولوژی فکر[2] . حسین[2] . دختر[2] . دوستت دارم[2] . دوستی[2] . داستان[2] . زیبایی[2] . علی(ع)[2] . شب قدر[2] . صلوات[2] . صوفی و خرش[2] . اسلام[2] . ارتباط[2] . اس ام اس[2] . پیامبر[2] . اعمال[2] . اعمال شب لیله الرغائب . اعمال هنگام خواب . افتخار به زن بودن . افرادی که چشمشان کمتر از یک نمره ضعیف است، لیزیک نکنند . افسانه زن . افکاردیگران . اقدام عجیب . اگر خستگی و کسالت رهایتان نمی‌کند ! . اگر دعایتان مستجاب شد مواظب سه حالت باشید . اگر نمیتوانی . الحمد لله . الله الله و استجابت دعا . الهی قمشه ای . اما... . امام باقر . امام جعفرصادق . امام رضا (ع) . امام رضا علیه السلام و حفظ آبروی شیعه خراسانی . امام زمان . امام صادق . امام کاظم . امام هادی . امشب لیلةالرغائب . امنیت . امید . امید به زندگی به 150 سال می‌رسد . امیدوار کننده ترین آیه در قرآن . امیدواری . انتخاب نوع حجاب . اندیشه ها . انسان . انسانهای سبز . انگشتر بهشتى . انواع سوشی با طراحی های دیدنی و زیبا . انواع مختلف کفش . اولین ژیانی که تولید شد/عکس . اولین و آخرین سفر انسان به ماه . ای جوووونم . ایدز . ایده . ایده بزرگ . ایران برگر . ایران پرمصرف‌ترین مشتری سیگار تا 40 سال آینده . این 9 خرافه سلامت را باور نکنید! . این خوردنی‌ها شما را خسته‌ می‌کنند . این خوشمزه ها شما را پیر می‌کنند! . این ستارگان زن از شوهرانشان پولدارترند! . این ماده مغذی محافظ لثه است . این میان وعده مانع پرخوری می شود . این نانوایی نان ندارد . اینترنت با مغز ما چه می‌کند . بـآیَـ? . با 16 درخت با شکوه در گوشه و کنار جهان آشنا شوید . با اصول و کلیدهای فهم زبان بدن آشنا شویم! . با اظهار نیاز خود را ذلیل نکنید . با افراد عصبی چگونه برخورد کنیم . با این 12 انگیزه ازدواج نکنید! . با این لباس ها خوش اندام می شوید . با این نوشیدنی شیرین لاغر شوید . با بیل و کلنگ به جان تاریخ یزد افتادند . با تلاش . با خزان‌ زدگی پوستمان چه کنیم . با زبان بدن، مچ همه را بگیرید! . با فواید دارچین آشنا شویم . با مردان کوتاه قد ازدواج کنید! . بارهنگ . بازداشت یکی‌از عوامل تحریکات‌اخیر دراصفهان . بازیگر زن ایرانی از تغییر جنسیت و دنیای مردانه‌اش می‌گوید . باشگاه لاغر اندام های گوشی های موبایل! . بافتن موها . بانوی ایرانی، بهترین ورزشکار زن سال 2014 آسیا . باید و نبایدهای طراحی دکور فضای داخلی خانه . ببخش . بخشش . بخشش کنید، اما . بخور نخور‌های پاییزی از دید طب سنتی . بدون رژیم گرفتن لاغر شوید . برای نوجوان خود وقت بگذارید . برخی از آثار نماز شب . برداشتن موانع موفقیت . برکات‌ ماه‌ رمضان‌ . بسیار مهم و حیاتی . بلایی که سیگار بر چهره می‌‌آورد . به بهانه فیلم ملک سلیمان (ارتباط،دوستی و ...با اجنه مسایل دیگر) . به زن بودنتان افتخار کنید . بهترزندگی کردن . بهترزیستن . بهترین . بهترین خوراکی‌ها برای داشتن چشمانی زیبا . بهترین دعاى حاجت . بهترین راهنمای انتخاب و خرید لباس پاییزی . بهترین فبلت‌هایی که می‌توانید در پاییز خریداری کنید . بهترین و بدترین موادغذایی برای دیابتی‌ها . بهترین و جالب ترین سلفی های 2014 . بهترین کرم دور چشم، مناسب سنِ شما . بهترینها برای سال نو . بهره مندی از دنیا . بهروز یاسمی . بیست معجزه . بیش از 120 انسان منجمد در انتظار حیات دوباره‌اند! . بیماری که جان مرتضی پاشایی را گرفت جدی بگیرید . بیوگرافی ناصر گیتی‌جاه . پاداش کسی که آیة الکرسی را زیاد می خواند . پاسخ . پاسخ به سوالات . پای صحبت «نامزد مرتضی پاشایی» . پایان یا آغاز عاشق . پایه تخت . پایه های اخلاق . پردرآمدترین شغل ها برای زنان . پرسش . پروانه . پروردگار . پس از فوت همسرش! . پسر . پل . پلک بزنید . پند . پوکی استخوان . پیام . پیام ضروری . " دانش کم چیز خطرناکی است " . "حبس" در انتظار مزاحمان تلفنی 115 . "زمین در خوش ترین احوال" . «بهنام تشکر» پدربزرگ شد! . 10 اختراع برتر 2014 معرفی شد . 10 ترفند ساده برای سال اول ازدواج . 10 تفاوت عمده بین مغز زنان و مردان! . 10 چیزی که زن‌ها درمورد مردها تنفر دارند . 10 چیزی که هرگز نباید روی صورت تان قرار دهید . 10 درس زندگی . 10 دلیلی که باعث می‌شوند هرگز ثروتمند نشوید! . 10 راز تحریک متابولیسم بدن . 10 راز حل نشده در مورد انسان‌های اولیه . 10 راز نادیده گرفته شده از تاریخ . 10 روش برای اینکه در زندگی خوش شانس باشیم . 10 فایده معجزه‌ آسای زنجبیل . 10 فرمول ساده برای چکاپ شخصی . 10 مسکن طبیعی عالی برای دردهای قاعدگی . 100 دلاری . 12 آلوده‌کننده هوای داخل خانه . 13 عادت روزمره که باعث پیری میشود . 13 واقعیت چینی که شاید نشنیده باشید . 1387 . 14 باور غلط گوارشی . 14 نکته برای رسیدن به زندگی شادتر! . 15 واقعیت جالب در مورد هند که تا به حال نشنیده اید . 15 کاری که افراد برخوردار از اعتماد به نفس بالا انجام نمی‌دهند . 15روز . 16 اشتباهی که شما را کوتوله نشان می‌دهد! . 18 توصیه همسرانه برای آقایان . 20 دقیقه قبل از خواب قهوه بنوشید . 22 نکته تغذیه‌ای،نمره سلامت‌ . 25 نکته طلایی . 27 چیزی که در 27 سالگی باید یاد گرفت . 3 سال متوالی خشکسالی متوسط تا شدید در 8 استان . 30 . 30 بلایی که نباید سرخودتان بیاورید !!! . 30سال . 4 برابر شدن جمعیت سالمندی ایران . 40 آموزه مهم درباره همسرداری از زبان ائمه . 40 درصد از 200 نوع سرطان، قابل پیشگیری است . 40 نکته مهم اخلاقی در 40 جمله کوتاه و خواندنی . 40درس . 5 اشتباه در شستن صورت . 5 ترفند برای کار کمتر و موفقیت بیشتر در زندگی . 5 نکته حیاتی برای پیاده روی در تابستان . 50 . 6 چای گیاهی که سالم تان می کنند . 6 راهکار برای فرار از استرس های کاری . 6 فایده . 7 پیشنهاد غذایی مهم پزشکان برای سلامت و زندگی شاد خانم ها . 7 دلیل کاهش تمایل زنان به بچه‌دار شدن . 7 غذای ساده برای 7 موقعیت حساس . 79 درصد روزهای امسال پاک و سالم بودند . 7سین . 8 جاذبه طبیعت گردی ایران . 8 غذای سمی . 8 ماده خوراکی برای کم کردن اشتها . 8 نکته مهم . 9 توصیه‌ مفید صبحانه‌ ای! . 9 عادتی که ثروتمندان در زندگی دارند . 9 یار سلامتی بدن به شرط اعتدال . Art . Beautiful letter . Best Photograph . change me . Frying eggs made easy . Kashmir . Nice Garden . RED X RED . sms-اس ام اس . snake man . Surgery of a snake . Taronga Zoo . wow!!! . آبان ماه . آبان، ماه کم آبی تهرانی ها . آتش چهارشنبه . آثار روابط جنسی از منظر قرآن . آخر الزمان . آخرین آمار ازدواج و طلاق در کشور . آخرین آمار بیکاری در کشور . آخرین حرف تو چیست؟ . آدم برفی . آرام شدن . پیامبر اکرم . پیامبر اکرم(ص) . پیامبر اکرم(ص) نمونه کامل اخلاق . پیامبراکرم . پیامبران . پیرزن و مرد گوژپشت . پیشگیری از بارداری در ابتدای ازدواج . پیشگیری از سرطان . پیشنهاد هیجان‌انگیز برای موهای شما . پیوندهای روزانه . تئوری پنجره شکسته . تاثیر رنگ های شاد بر خلاقیت انسان ها . تاثیر قرمزوآبی . تاثیر میوه‌های بنفش و آبی در تقویت حافظه . تاثیر والدین در اخلاق . تاریخچه هفت سین . تاریخچه ولنتاین . تبدیل برج آب قدیمی به یک خانه مدرن . تبریک . تجلیل از پدر تعلیم وتربیت ایران در روز جهانی کودک . تخریب 2 طبقه پاساژ علاءالدین... . تدابیر مردان در همسرداری . تدبیر درست . ترافیک پرحجم در جاده های کشور . ترایفـل کاسـه ای رنگی . ترفندهای ساده برای زندگی . ترفندهای یک کدبانوی کامل . ترول . ترک کف پا را جدی بگیرید . تزریق انسولین، باعث ایجاد سرطان خون می‌شود . تزیین تخم مرغ . تست . تستهایی جالب برای تشخیص طلای اصل از طلای تقلبی . تشخیص آلزایمر از طریق راه رفتن . تشخیص آلزایمر با تست بویایی ! . آزاردهنده‌ترین مشکلات اندروید جدید . آسون ترین کار و سخت ترین کار . آشنایی با علائم، راه‌های تشخیص و مقابله با ویروس‌ کرونا . آشنایی با علایم و نشانه بیماری ها در چهره . آشنایی با معماران چیره دست دنیای جانوران . آشنایی با ویتامین D و بیماری های کمبود ویتامین D . آفرینش زن . آلودگی در آب تهران نداریم . آمادگی ازدواج . آموزش درست کردن بهترین سیب‌ زمینی سرخ کرده‌ دنیا . آموزش نماز . آموزش کمک‌های اولیه به مصدومین اسید پاشی . آموزنده . آموزه های طنز و جالب عمه کتی .
آرشیو
اشتراک
 
طراح قالب
www.parsiblog.com